اوپن استک چیست؟ چه کاربرد هایی دارد؟ و چگونه یکی از زمینه ساز های پردازش ابری بوده است؟

اولین چیزی که باید در رابطه با اوپن استک بدانیم درک ماموریت پروژه آن میباشد.
در اصل شما  با اوپن استک می توانید ماشین های مجازی بسازید که مشابه روش های دیگر مجازی سازی سخت افزار بوده اما به طور اختصاصی به یک برند خاص سخت افزار و یا نرم افزار وابسته نیست. اگر شما این را درک کنید، درک منافع دیگر اوپن استک بسیار ساده می شود.

اوپن استک مجموعه از بسته های نرم افزاری است که با هم برای کنترل مجموعه ای از رایانش، ذخیره سازی و منابع شبکه کار می کنند. این منابع (که مرکز داده شما را تشکیل می دهند) از طریق یک داشبورد بر اساس وب مدیریت می شوند که به دو دسته از کاربران خدمات دهی می کند:

۱- مدیرانی که منابع را در این مجموعه کنترل می کنند.
۲- کاربرانی که منابع را برای ایجاد یک ماشین مجازی جدید تهیه می کنند.

در یک جمله می توان گفت: “اوپن استک یک زیرساخت برای مدیریت ابر فراهم می کند.”

یک اشتباه مفهومی متداول این است که اوپن استک، hypervisor ارائه می دهد، اما دقیقا این طور نیست. اوپن استک در بالای hypervisor های مختلف (Xen, VMware, KVM, Hyper-V) قرار می گیرد بنابراین شما می توانید آنها و دیگر منابع مرکز داده را از یک نقطه کنترل نمایید.

در حقیقت اوپن استک یک نرم افزاری است که مفهوم cloud را پیاده سازی میکند. این تکنولوژی شامل یک سری از پروژه های مرتبط در رابطه کنترل منابعی شامل پردازش،‌ذخیره سازی، منابع شبکه (networking resources) در دیتاسنتر است که کاربران از طریق یک داشبورد web-based،‌ خط فرمان command line و یا یک API می توانند آن را کنترل نمایند.

چرا از اوپن استک استفاده کنیم؟
برای شروع ابتدا به بررسی رایانش ابری میپردازیم، برای مثال، یک کاربر برای انجام یک معادله ریاضی نیازمند یک پردازش با حجم بالا میباشد، در صورت تهیه سخت افزار با مشخصات مناسب، با هزینه بسیار بالایی رو به رو خواهد شد، برای حل این مشکل، شرکت های ارائه دهنده بستر رایانش ابری این سخت افزار را تهیه نموده و بصورت یک دوره زمانی خاص در دسترس کاربر با دریافت هزینه بمدت زمان تعیین شده و مشخصات درخواستی قرار خواهند داد.
حال شرکت فوق برای کنترل سخت افزار های خود در حجم بالا روی به سرویس های همچون اوپن استک یا openshift خواهد برد تا بتوان به صورت ساده تر تمامی سخت افزار های موجود را در زیر یک سقف قرار داده تا کنترل بهتری توسط system administrator’s صورت گیرد.
توضیح دیگری هم که میتوان ارائه داد نیز، فرض خواهیم گرفت که یکی از کاربران شرکت خواستار افزایش منابع سرویس خود را مینماید، اما سرور میزبان قادر به پاسخگویی منابع درخواستی نخواهد بود، در این حالت سیستم ادمین میتواند به سادگی سرویس کاربر را در ابر خود به یک سرور دیگر انتقال دهد و جوابگو منابع مورد نیاز کاربر شود، این کار به سادگی در سیستم اوپن استک صورت میگیرد.

مزایای اوپن استک چیست؟
۱- در اوپن استک شما میتوانید منابع تمامی سخت افزار های موجود (cpu, ram, hard, bandwidth) را بصورت یکپارچه مانیتور نمایید.
۲- در اوپن استک تمامی لاگ های موجود در سخت افزار ها بصورت یکپارچه نمایش داده میشود.
۳- سیستماوپن استک شامل بخش client بوده و کاربر میتواند با ورود به بخش مختص خود اقدامات زیر را انجام دهد:
۳-۱ خروجی کنسول سرویس
۳-۲ مانیتور مصرف منابع سرویس
۳-۳ مشاهده لاگ فعالیت های صورت گرفته
۳-۴ تغییر و نصب سیستم عامل بصورت خودکار
۴- امکان انتقال سرور مجازی از یک سرور به سرور دیگر
۵- اشتراک گذاری منابع در چندین سرور مختلف بصورت یکپارچه بر روی یک سرویس

در ادامه بزودی آموزش نصب و کانفیگ سرویس اوپن استک در توزیع های سنتوس و اوبونتو منتشر خواهد شد.